مقالات

عقیق سرخ|0 تا 100 درباره عقیق سرخ

عقیق سرخ - جواهری رضوی

آنچه در این مقاله می خوانید در رابطه با سنگ عقیق سرخ یا عقیق قرمز می باشد.تاریخچه سنگ عقیق ، تاریخچه سنگ عقیق سرخ ، خواص سنگ عقیق سرح و هرآنچیزی که در رابطه با این گوهر ناب نیاز دارید را در این مقاله به شما خواهم گفت.عقیق سرخ از پرطرفدار ترین سنگ های عقیق می باشد که در بسیاری از کار های زینتی از این سنگ استفاده می شود.همچنین برای نگین انگشتری نیز بسیار زیاد از عقیق سرخ بهره گرفته می شود.سنگ عقیق سرخ زیبایی بسیار زیادی دارد و رنگ آن جلوه خیلی زیادی به استایل شما می دهد.به همین دلیل انگشتر عقیق سرخ مردانه و زنانه یکی از الویت های هر انسانی می باشد.اگر کمی بیشتر دقت کنید ، از هر ده نفر به طور میانگین 6 نفر انگشتر عقیق سرخ در دست دارند.پس بیاید با این گوهر ناب بیشتر آشنا شویم.در ابتدا تاریخچه کلی سنگ عقیق را باهم میخوانیم.

تاریخچه کلی سنگ عقیق:

در قرن چهارم شخصی به نام تئوفراستوس سنگ عقیق را در رودخانه کشف کرد.در دوران امپراطوری بیزانس (روم شرقی – قسطنطنیه) بسیار از این سنگ مجبوب برای ساختن ظروف و کاسه استفاده می شده است.جمع آوری این کاسه های قیمتی در دوران رنسانس در خانواده های ثروتمند بسیار رواج داشته است.همچنین این کاسه های قیمتی را در موزه لوو فرانسه میتوانید مشاهده کنید.از ظروف و کاسه هایی که در آن دوران ها از سنگ عقیق ساخته شده اند ، امروزه در بسیاری از موزه ها نظیر موزه لوو فرانسه نگهداری می شوند.این ظروف آثار تاریخی ارزشمندی هستند که به ما نشان می دهند این سنگ چقدر اهمیت بالایی از زمان های قدیم داشته است.سنگ عقیق یک نوع سنگ نیمه قیمتی به حساب می آید و با نام agate هم شناخته می شود.عقیق از مدل کانی هایی می باشد که از چند عنصر شمیایی مختلف تشکیل شده است.ترکیب اصلی سنگ عقیق را سلیس تشکیل می دهد.اما در بعضی مواقع هم آلومنیوم ، کلسیم و منیزیم هم با آن دیده می شود.از ویژگی های سنگ عقیق می توان به ریزدانه بودن آن اشاره داشت و اینکه رنگ روشن و زیبایی را دارد.همچنین انواع بافت این نگین نیمه شفاف، مات و دارای جلای شیشه ‌ای خواهد بود.از سه هزار سال پیش مصری ها نیز از این سنگ بسیار استفاده می کردند.از این سنگ مصری های برای ساختن مهره ها و انگشتری و حتی تزیین ظروف بهره می بردند.بازهم نشانه اهمیت بالای این سنگ زیبا می باشد.البته سنگ عقیق خواص بسیار زیادی را دارد که از همین رو در گذشته تا به امروز از سنگ عقیق بسیار زیاد در جهت درمان استفاده می شود.سنگ عقیق برای بدن بسیار مفید می باشد که در ادامه به طور کامل در اینباره توضیح خواهم داد.

اما همانطور که میدانید امروزه سنگ عقیق با آن کیفیت گذشته عرضه نمی شود.به این دلیل که با پیشرفت تکنولوژی سنگ عقیق توسط انسان تراش داده شد و همینطور برای زیبایی بیشتر آن را بهینه سازی می کنند.یعنی به سنگ حرارت می دهند تا جلوه بیشتری داشته باشد.سنگ عقیق سرخ هم به همین نحو شامل بهینه سازی می شود.در سال 1548 میلادی اولین بار سنگ عقیق تراش داده شد و مرود جلا قرار گرفت.امروزه ایدار-اوبراشتاین در آلمان از بهترین مراکز تراش کاری این گوهر در جهان می باشد و روزانه حجم زیادی از انواع سنگهای قیمتی از تمام دنیا برای تراش کاری و حکاکی وارد ایدار می شوند.امروزه نوع قرمز از سنگ عقیق که همان سنگ عقیق سرخ می باشد بیشترین ارزش را دارا می باشد و طرفداران بسیار زیادی در تمام جهان دارد.در ادامه با تاریخچه سنگ عقیق سرخ آشنا خواهیم شد.

عقیق سرخ چه سنگی است؟

عقیق سرخ یکی از زیباترین مدل های سنگ عقیق هست که امروزه در کار های انگشتری بسیار از این سنگ استفاده می شود.عقیق سرخ جلوه بسیار زیادی دارد که میتواند در دست شما بسیار زیبا جلوه کند.به عقیق سرخ کارنلین نیز گفته می شود.این نام نام علمی برای سنگ عقیق قرمز می باشد.از سنگ زیبا از خانواده کانی های کلسدونی هست که درواقع نوعی کوارتز هستند.البته عقیق سرخ دارای طیف رنگی زیادی هست که بهترین و با کیفیت ترین آن عقیق سرخ یمانی خواهد بود که قیمت به طبع بالاتری خواهد داشت.هرچه رنگ عقیق سرخ و قرمز تر باشد ، سنگ باارزش تر خواهد بود.علت سرخی این مدل عقیق هم طبق تحقیقات ، اکسید آهن می باشد.

4500 سال قبل از میلاد مسیح سنگ عقیق سرخ شناسایی و کشف شد.هنرمندان سومری و مصری زیادی در همان زمان از این سنگ ارزشمند برای ساخت زیورآلات استفاده می کرده اند.حتما برایتان جالب هست که بدانید سنگ عقیق سرخ علاوه بر ایران در بسیاری از کشورهای آسیایی، اروپایی و آمریکایی همچون برزیل، روسیه، اروگوئه، ژاپن، ماداگاسکار، هند، ژاپن و… یافت شده است.در ایران دونوع سنگ عقیق قرمز یافت می شود.سنگ عقیق قرمز خراسانی و عقیق قرمز یمانی یا یمنی.نوع یمنی این سنگ بالاترین کیفیت سنگ در ایران می باشد که البته کمیاب تر هم هست.به همین دلیل قیمت بالاتری نسبت به نوع خراسانی عقیق سرخ دارد.اما در هر حالت هردو این سنگ ها عقیق قرمز هستند و زیبایی آن ها بسیار انسان را شگفت زده می کند.همانطور که گفته شد عقیق سرخ را بهینه سازی می کنند.یعنی به آن حرارت می دهند و سنگ را رنگ می کنند تا جلوه ببیشتری داشته باشد.هرچند اینکار از کیفیت عقیق کم می کند ولی باز هم عقیق سرخ یکی از بهترین سنگ های موجود در ایران می باشد که خواص درمانی بسیار زیادی را باخود به همراه خواهد داشت.

ترکیبات شیمیایی عقیق قرمز چیست؟

عقیق قرمز - جواهری رضوی

پیشتر گفتیم که این سنگ یک نوع کوارتز است.اما به طور دقیق در این قسمت به شما خواهم گفت که عقیق سرخ چه ترکیبات شیمیایی در خود دارد.اول از همه بگویم که رنگ قرمز این سنگ بخاطر اکسید آهن می باشد.

 1. اکسید سیلیسیم:بیشترین حجم این سنگ را ، همین اکسید سیلیسیم تشکیل می دهد.درواقع همین اکسید سیلیسیم هست که باعث ایجاد شفافیت در سنگ عقیق قرمز می شود.سیلیکا از درصد بالایی در این سنگ برخوردار است که باعث شفایت سنگ خواهد شد.
 2. عناصر کمیاب:در هر سنگی میتواند یک سری عناصر کمیابی نیز دخیل باشد.در این سنگ هم همینطور است.این عناصر عبارت اند از: آلومینیوم ، آهن ، منگنز و کروم است.دقت داشته باشید که درصد این ترکیبات و عناصر در کیفیت و رنگ سنگ عقیق موثر است.
 3. عناصر ردیابی:باز هم این عناصر در سنگ های قیمتی نسبت به معدن استخراج و منشا میتواند وجود داشته باشد.البته درصد آنها بستگی به مکانی دارد که سنگ استخراج می شود.این عناصر عبارت اند از:سدیم ، پتاسیم ، منیزیم و کلسیم.

هرچقدر درصد اکسید آهن در سنگ بیشتر باشد ، سنگ بیشتر به رنگ سرخ درمی آید.از طرفی عنصر سیلیکا باعث شفافیت سنگ خواهد بود.پس هرچقدر درصد این عنصر بیشتر باشد ، درصد شفافیت نیز بالاتر می رود.درصد وجود این عناصر در عقیق سرخ فقط و فقط بستگی به منشا استخراج خواهد داشت.در فسمت بعد به منشا های استخراج عقیق قرمز در ایران خواهم پرداخت.

منشا عقیق سرخ اصل در ایران:

همانطور که گفته شد عقیق سرخ در کشور های آسیایی نیز یافت می شود.البته در آمریکا و آفریقای جنوبی هم این سنگ استخراج می شود.در ایران هم در شهر های مختلف سنگ عقیق سرخ استخراج خواهد شد.در ایران این سنگ ها یمانی و یا خراسانی هستند که یمانی کیفیت بسیار بالاتری نسبت به خراسانی دارد و کمیاب تر هم می باشد.در این قسمت به شهر هایی که منشا استخراج عقیق سرخ در ایران هستند می پردازیم.

استان یزد یکی از مهم ترین منشا های استخراج این سنگ گرانبهاست.این سنگ در مناطق نیر، میبد و ابرکوه یافت می شود.

یکی دیگر از معادن استخراج سنگ عقیق قرمز استان خراسان رضوی می باشد.در این استان در شهر های تربت حیدریه ، نیشابور و تربت جام عقیق قرمز استخراج خواهد شد.

کرمان یکی دیگر این شهر ها می باشد که این سنگ در آن استخراج می شود.در شهر های سیرجان و رفسنجام شما میتوانید استخراج این سنگ را مشاهده کنید.

استان اردبیل نیز منشا مهمی برای استخراج عقیق سرخ است.

بهترین فضایل معنوی عقیق سرخ:

عقیق سرخ همانطور که خواندید یکی از انواع سنگ عقیق می باشد که ارزش بسیار زیادی را هم از نظر خواص و هم از نظر زیبایی دارد.برای این سنگ یک سری فضایل معنوی گفته شده است که در این قسمت با هم می خوانیم.

سنگ معراج:بدین منی که پیامبر اکرم فرمودند.آنقدر به خداوند نزدیک شدم که از آن نزدیک تر قابل تصور نیست.خداوند با من میان دوکوه عقیق سخن گفت.خب از این سخن می توان دریافت که عقیق در نگاه پیامبر و خداوند بسیار ویژه می باشد.پس این سنگ بسیار ارزش بالایی را خواهد داشت.

سنگ عقیق را اولین سنگ ولایت مدار نیز می گویند:

حضرت رضا (ع) فرمودند:« در روز غدیر، خداوند ولایت علی (ع) را بر آسمان های هفت گانه و سپس بر کوه ها عرضه داشت. اولین کوه هایی که به ولایت اقرار نمودند، سه کوه بود: کوه عقیق، کوه فیروزه و کوه یاقوت.»

شخصی خدمت امام (ع) عرض کرد: فدایت شوم! چه نگینی بر روی انگشتر بگذارم؟ حضرت فرمود:« ای بشیر! چرا از استفاده عقیق قرمز و زرد و سفید غافلی؟ زیرا این سه، سه کوه در بهشت هستند؛ عقیق قرمز بر در خانه رسول خدا (ص) سایه افکنده است و عقیق زرد بر خانه فاطمه زهرا(س) در بهشت و سفید نیز بر خانه امیرمؤمنان (ع) در بهشت سایه افکنده است و همه ی این خانه ها یکی است… و به راستی این سه کوه، خدا را تسبیح و تقدیس و تمجید می گویند و برای دوستداران خاندان پیامبر (ص) آمرزش می طلبند».

عقیق سرخ اولین سنگی می باشد که ایمان آورده است.شاید این جمله برایتان عجیب به نظر برسد اما حقیقت دارد.پیامبر اکرم به حضرت علی علیه السلام فرمودند:

ای علی! انگشتر را در دست راست کن تا از مقربان الهی باشی.حضرت علی (ع) پرسید: چه انگشتری را در دست کنم؟ پیامبر فرمود: عقیق قرمز؛ زیرا اوّلین کوهی بود که به وحدانیّت خداوند، به نبوت من و به وصی بودن تو یا علی و امامت فرزندان تو و اینکه بهشت برای محبان تو و شیعیان فرزندانت است، اقرار کرد.

امام صادق علیه السلام در اینباره نیز می فرمایند:

دوست دارم که هر مؤمنی پنج انگشتر را در دست داشته باشد (یکی از آنها) عقیق است و آن مخلص ترین نگین ها برای خدا و ما اهل بیت است و این خاصیت سنگ عقیق خواهد بود.

از همه این سخن ها میتوان دریافت که عقیق سرخ ارزش معنوی بسیار زیادی را دارد و میتواند معنویت زندگی هر انسانی را بسیار بالا ببرد.در ادامه با خواص عقیق سرخ در احادیث آشنا خواهیم شد.

خواص عقیق سرخ در احادیث و روایات:

سنگ عقیق قرمز - جواهری رضوی

برای عقیق سرخ خواص بسیار زیادی گفته شده است.خواص عقیق سرخ میتواند زندگی هر انسانی را تغییر بدهد.در این قسمت در احادیث میخواهیم به این خواص و ویژگی ها بپردازیم.

1:به فرموده امام رضا علیه السلام و امام صادق علیه السلام این سنگ فقر از فرد دور میکند و وی را از هرگونه فقر و تنگدستی محافظت می کند.

امام صادق علیه السلام در اینباره می فرمایند که :دستی که در آن این سنگ باشد بسیار عجیب خواهد بود که از درهم و دینار خالی باشد.

امام رضا علیه السلام نیز می فرمایند که:این نگین، فقر را از بین خواهد برد و دست کردن آن، نفاق را دور می کند و کسی که این انگشتر را در دست کند، فقیر نمی گردد.

2:به فرموده امام صادق علیه السلام عقیق سرخ فرد را از مردن بد نیز محافظت می کند.

امام صادق علیه السلام می فرمایند که:هرکس انگشتر عقیق بسازد و بر روی آن بنویسد <<محمد نبی الله ، علی ولی الله>>خداوند وی را از مردن بد محافظت خواهد کرد و صاحب آن با فطرت خداپرستی از دنیا خواهد رفت.

3:همانطور که در قسمت قبل هم گفته شد عقیق با ایمان ترین نوع سنگ می باشد.پس بسیار میتواند برای ایمان فرد نیز موثر و مفید باشد.

امام صادق علیه السلام می فرمایند:دوست دارم هر مومنی از شیعیان ما 5 انگشتر را در دست قرار دهد.یکی از آن سنگ ها عقیق می باشد.زیرا عقیق با ایمان ترین و مومن ترین سنگ به خدا و به ما اهل بیت در میان سنگ ها می باشد.

4:محافطت شدن در برابر غم و اندوه یکی دیگر از ویژگی های عقیق سرخ می باشد.

پیامبر اکرم می فرمایند:انگشتر عقیق در دست کنید.همانا تا انگشتر عقیق در دست دارید ، غم و اندوه زیاد بر دل شما وارد نخواهد شد.

5:محافظت شدن انسان در سفر ها:

امام صادق علیه السلام فرمودند که:عقیق ، حرز در سفر است و در دست کردن انگشتر آن هنگام سفر انسان را از خطر های سفر  محفوظ و مصون خواهد داشت.

6:یکی از ویژگی های منحصر به فرد عقیق سرخ افزایش ثواب می باشد.

حضرت علی علیه السلام می فرمایند:کسی که انگشتر عقیق در دست کند و دورکعت نماز با آن بخواند ، ثواب آن دو رکعت برابر است با هزار رکعت نمازی که بدون آن خوانده شود.

7:محافظت شدن از آسیب ها و بلایا:

حضرت علیه علیه السلام می فرمایند که:انگشتر عقیق در دست کنید که مابه برکت برای شما قرار داده شده است تا از بلاها و حوادث در امان باشید.

8:عقیق سرخ باعث عاقبت بخیری فرد خواهد شد.

حضرت علی علیه اسلام می فرمایند:کسی که انگشتر عقیق در دست کند ، خداوند عاقبت کار های او را به آسایش و ایمان حتم می کند.

9:برای سریع تر استجابت شدن دعا از عقیق سرخ استفاده کنید.

حضرت علی علیه السلام فرمودند:دستی محبوب تر از دستی که در آن، این گوهر باشد، به سوی خدا برای دعا بلند نشده است.

همچنین امام صادق علیه السلام می فرمایند:خداوند دوست می دارد دستی که در دعا به سوی او بلند می گردد، در آن دست از این انگشتر باشد.

10:محافظت شدن از عذاب به فرموده امام کاظم علیه السلام:

امام کاظم علیه السلام می فرمایند:خداوند به خودش قسم یاد کرده است که هرگز دستی را که این انگشتر را پوشیده عذاب نخواهد کرد.به این شرط که ولایت علی علیه السلام را داشته باشد.

11:افزایش رزق و روزی به فرموده امام باقر علیه السلام:

امام باقر علیه السلام می فرمایند:هرکس یکی از انواع آن را (انواع سنگ عقیق) را در دست داشته باشد و شیعه اهل بیت نیز باشد ، به جز خیر و خوبی و وسعت در رزق نمیبیند و بی نیاز از مردم می شود.

 

لیست محصولات عقیق سرخ در جواهری رضوی

ست انگشتر نقره مردانه و زنانه عقیق سرخ طرح نیزه علی(ع) و فاطمه(س)

قیمت اصلی 1,950,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,760,000 تومان است.
✔ ست انگشتر نقره 925 عیار بین المللی✔ نگین عقیق مشکی کاملا طبیعی✔ حکاکی ذکر مقدس یا رفیق من لا رفیق له✔ 60 روز ضمانت اصالت کالا(تا 60 روز امکان مرجوع کالا رادارید)✔ ارسال رایگان✔ شمار تماس جهت مشاوره و پشتیبانی : 09154122570✔ هدیه تو از کادر زیر انتخاب کنقیمت ها بروز شده می باشد.

انگشتر نقره مردانه عقیق سرخ سایز کوچک علی

قیمت اصلی 1,365,000 تومان بود.قیمت فعلی 990,000 تومان است.
✔ انگشتر نقره 925 عیار بین المللی✔ نگین عقیق سرخ کاملا طبیعی✔ حکاکی نام مقدس علی (ع) به صورت عمیق روی نگین✔ 60 روز ضمانت اصالت کالا(تا 60 روز امکان مرجوع کالا رادارید)✔ ارسال رایگان✔ شمار تماس جهت مشاوره و پشتیبانی : 09154122570✔ هدیه تو از کادر زیر انتخاب کنقیمت ها بروز شده می باشد.

انگشتر نقره مردانه عقیق سرخ طرح نیزه السلام علیک یاابا عبدالله

985,000 تومان
✔ انگشتر نقره 925 عیار بین المللی✔ نگین عقیق سرخ کاملا طبیعی✔ حکاکی نام مقدس یاابا عبد الله✔ 60 روز ضمانت اصالت کالا(تا 60 روز امکان مرجوع کالا رادارید)✔ ارسال رایگان✔ شمار تماس جهت مشاوره و پشتیبانی : 09154122570✔ هدیه تو از کادر زیر انتخاب کنقیمت ها بروز شده می باشد.

انگشتر نقره زنانه عقیق سرخ طرح نیزه فاطمه(س)

885,000 تومان
✔ انگشتر نقره 925 عیار بین المللی✔ نگین عقیق سرخ کاملا طبیعی✔ حکاکی نام مقدس فاطمه(س)✔ 60 روز ضمانت اصالت کالا(تا 60 روز امکان مرجوع کالا رادارید)✔ ارسال رایگان✔ شمار تماس جهت مشاوره و پشتیبانی : 09154122570✔ هدیه تو از کادر زیر انتخاب کنقیمت ها بروز شده می باشد.

حلقه مردانه و زنانه عقیق سرخ طبیعی

250,000 تومان
✔ سنگ عقیق سرخ کاملا طبیعی✔ 60 روز ضمانت اصالت کالا(تا 60 روز امکان مرجوع کالا رادارید)✔ ارسال رایگان✔ شمار تماس جهت مشاوره و پشتیبانی : 09154122570✔ هدیه تو از کادر زیر انتخاب کنقیمت ها بروز شده می باشد.

انگشتر نقره مردانه عقیق سرخ طرح امید

750,000 تومان
✔ انگشتر نقره 925 عیار بین المللی✔ نگین عقیق سرخ کاملا طبیعی✔ 60 روز ضمانت اصالت کالا(تا 60 روز امکان مرجوع کالا رادارید)✔ ارسال رایگان✔ شمار تماس جهت مشاوره و پشتیبانی : 09154122570✔ هدیه تو از کادر زیر انتخاب کنقیمت ها بروز شده می باشد.

انگشتر نقره مردانه عقیق سرخ طرح سپید

910,000 تومان
✔ انگشتر نقره 925 عیار بین المللی✔ نگین عقیق سرخ کاملا طبیعی✔ 60 روز ضمانت اصالت کالا(تا 60 روز امکان مرجوع کالا رادارید)✔ حکاکی ذکر مفدس✔ ارسال رایگان✔ شمار تماس جهت مشاوره و پشتیبانی : 09154122570✔ هدیه تو از کادر زیر انتخاب کنقیمت ها بروز شده می باشد.

انگشتر نقره مردانه عقیق سرخ طرح نیزه یاعلی

قیمت اصلی 1,150,000 تومان بود.قیمت فعلی 945,000 تومان است.
✔ انگشتر نقره 925 عیار بین المللی✔ نگین عقیق سرخ کاملا طبیعی✔ 60 روز ضمانت اصالت کالا(تا 60 روز امکان مرجوع کالا رادارید)✔ حکاکی نام مقدس السلام یاعلی✔ ارسال رایگان✔ شمار تماس جهت مشاوره و پشتیبانی : 09154122570✔ هدیه تو از کادر زیر انتخاب کنقیمت ها بروز شده می باشد.

انگشتر نقره مردانه عقیق سرخ طرح نیزه یارضا

قیمت اصلی 1,100,000 تومان بود.قیمت فعلی 950,000 تومان است.
✔ انگشتر نقره 925 عیار بین المللی✔ نگین عقیق سرخ کاملا طبیعی✔ 60 روز ضمانت اصالت کالا(تا 60 روز امکان مرجوع کالا رادارید)✔ حکاکی ذکر مقدس السلام علیک یا علی بن موسی الرضا✔ ارسال رایگان✔ شمار تماس جهت مشاوره و پشتیبانی : 09154122570✔ هدیه تو از کادر زیر انتخاب کنقیمت ها بروز شده می باشد.

انگشتر نقره مردانه عقیق سرخ طرح رهبری

قیمت اصلی 1,065,000 تومان بود.قیمت فعلی 930,000 تومان است.
✔ انگشتر نقره 925 عیار بین المللی✔ نگین عقیق سرخ کاملا طبیعی✔ 60 روز ضمانت اصالت کالا(تا 60 روز امکان مرجوع کالا رادارید)✔ ارسال رایگان✔ شمار تماس جهت مشاوره و پشتیبانی : 09154122570✔ هدیه تو از کادر زیر انتخاب کنقیمت ها بروز شده می باشد.

انگشتر نقره مردانه عقیق سرخ رهبری و من یتق الله

قیمت اصلی 1,350,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,150,000 تومان است.
✔ انگشتر نقره 925 عیار بین المللی✔ نگین عقیق سرخ کاملا طبیعی✔ حکاکی ذکر و من یتق الله به صورت عمیق روی نگین✔ 60 روز ضمانت اصالت کالا(تا 60 روز امکان مرجوع کالا رادارید)✔ ارسال رایگان✔ شمار تماس جهت مشاوره و پشتیبانی : 09154122570✔ هدیه تو از کادر زیر انتخاب کنقیمت ها بروز شده می باشد.

انگشتر نقره مردانه عقیق سرخ علی

قیمت اصلی 1,265,000 تومان بود.قیمت فعلی 940,000 تومان است.
✔ انگشتر نقره 925 عیار بین المللی✔ نگین عقیق سرخ کاملا طبیعی✔ حکاکی نام مقدس علی (ع) به صورت عمیق روی نگین✔ 60 روز ضمانت اصالت کالا(تا 60 روز امکان مرجوع کالا رادارید)✔ ارسال رایگان✔ شمار تماس جهت مشاوره و پشتیبانی : 09154122570✔ هدیه تو از کادر زیر انتخاب کنقیمت ها بروز شده می باشد.

خواص عقیق سرخ از دیدگاه ائمه:

در قسمت قبل در احادیث گفته شد که چقدر می تواند عقیق سرخ فواید درجه یکی داشته باشد.حالا از دیدگاه ائمه نیز به شما خواهم گفت که عقیق سرخ نیز میتواند بسیار پرخواص باشد.

امام حسن عسگری می فرمایند:

علامت مومن پنج چیز می باشد که یکی از آنها انگشتر در دست راست داشتن خواهد بود که علامت ایمان شمرده می شود.

این روایت از آن دارد که انگشتر در دیدگاه ائمه بسیار مهم می باشد.حال اینکه آن انگشتر عقیق باشد.پیشتر گفته شد که عقیق چقدر برای بزرگان دینی ما و ائمه معصومین علیه السلام مهم می باشد.پس انگشتر عقیق از دیدگاه ائمه بسیار مهم خواهد بود.

امام باقر علیه السلام می فرمایند:

یا بَشیر اَینَ اَنتَ عن العقیق الاَحمر و العقیق الأصفَر و العقیق ِالابیض. فَانّها ثَلاثَه الجِبال فِی الجَنَّه. فَمَن تَحتُم بَشیءِ منها من شیعه آل محمد.

ای بشیر هر کدام از عقیق هایی که می خواهید چه سفید چه زرد چه قرمز (سرخ).  این ها سه کوه در بهشت هستند، هر کس یکی از آنها را در دست کند از شیعه آل محمد (ص) محسوب می شوند.

و قالم لم یرا الا الخَیر و الحُسنی و السِعهُ فی الرزق و السّلامَهَ من جمیعِ الانواعِ البلاء و هو امان من سُلطان الجائر و مِن کُل ما یَخافَهُ الانسان و یَحذِرَهُ.

و سپس فرمودند، چیزی جز خیر نمی بیند و رزق او توسعه پیدا خواهد کرد و از تمام انواع بلاها مصون خواهد ماند و محفوظ است از ستمهای حکام و نخواهد هراسید از هیچ انسانی.وسائل الشیعه جلد ۵ ص ۸۸

خواص عقیق سرخ برای بدن:

خب حال به شما خواهم گفت که عقیق سرخ برای بدن چه خواصی می تواند داشته باشد.قطعا متعجب خواهید شد که این گوهر ناب چقدر میتواند برای بدن مفید باشد.

 • عقیق سرخ بسیار برای تنظیم چاکراه های دوم و سوم مفید و موثر است.چاکراه دوم یا چاکراه خاجی و چاکراه سوم یا چاکراه مانیپورا از مهم ترین چاکراه ها برای بدن می باشند.به همراه داشن سنگ عقیق قرمز میتواند در تنظیم این دو چاکراه بسیار به بدن کمک کند.
 • یکی دیگر از خواص عقیق سرخ برای بدن بهبود و تقویت عملکرد معده در بدن خواهد بود.
 • بسیار برای بهبود بیماری های پوستی سنگ عقیق قرمز پیشنهاد می شود.
 • برای ایجاد پایداری و تنظیم سیستم عصبی سنگ عقیق قرمز مناسب می باشد و همچنین برای تنظیم غدد درون ریز نیز این سنگ پیشنهاد می شود.
 • به بهبود سریعتر سردرد های میگرنی بسیار زیاد کمک می کند.
 • در درمان بیماری های کمر درد ، پا درد ، استخوان درد و همچنین دردهای ماهیچه ای به بدن انسان کمک های زیادی خواهد کرد.
 • سنگ عقیق قرمز را یک داروی تقویتی برای دستگاه تولید مثل می دانند.همچنین برای دستگاه گوارش در بدن بسیار مناسب است و سیستم گوارشی را تقویت و تنظیم می کند.
 • تقویت قدرت بیان و سخنوری در انسان

تمامی این ویژگی ها را شما میتوانید با تهیه این سنگ گرانبها برای بدن خود فراهم کنید.این ها ویژگی های عقیق سرخ برای بدن بودند.عقیق قرمز برای روح انسان نیز بسیار موثر است که در ادامه به شما به طور کامل توضیح خواهم داد.

خواص عقیق قرمز برای روح:

سنگ عقیق سرخ طبیعی - جواهری رضوی

 1. عقیق سرخ برای درمان اعتیاد و اختلالات رفتاری بسیار مناسب و مفید می باشد.
 2. یکی از مهم ترین خواص عقیق قرمز ، دفع استرس و اضطراب می باشد.بسیاری از کار ها بخاطر استرس درست پیش نمی روند و روند کار با استرس بسیار سخت تر می شود.شما با داشتن این گوهر میتوانید استرس را از خود دور کنید.
 3. عقیق حس عزت نفس را در انسان تقویت می کند.اگر عزت نفس و اعتماد به نفس پایینی دارید ، بهترین راه تهیه عقیق سرخ خواهد بود.
 4. سنگ عقیق قرمز نماد سنگ شهامت، حفاظت، و قدرت می باشد.
 5. این گوهر ناب بسیار برای دفع ترس مفید می باشد.
 6. برای پیشرفت معنوی انسان بسیار مهم است و معنویت انسان را بیشتر می کند.چراکه پیشتر هم گفته شد سنگ عقیق سرخ اولین سنگ ولایت مدار هست و اولین سنگی می باشد که به خدا ایمان آورده است.پس بسیار برای افزایش معنویت انسان مفید خواهد بود.
 7. یکی از بهترین خواصی که میتواند برای روح شما داشته باشد ، دفع انرژی های منفی خواهد بود.به جرعت میتونم بگم که انرژی های منفی زندگی یک انسان رو نابود میکند.باید این انرژی ها رو از خودتون دور کنید.بهترین راه سنگ عقیق سرخ می باشد.
 8. این سنگ در ایجاد آرامش بسیار موثر است و شما را به یک انسان شاداب تبدیل می کند.
 9. انگشتر عقیق سرخ برای تقویت نقاط مختلف بدن و همچنین برقراری تعادل و هماهنگی در آن ها بسیار مفید است.
 10. عقیق رمز برای دفع تنگدستی و فقر عالیست.همچنین از نفاق جلوگیری می کند.
 11. عقیق سرخ باعث می شود تا ا صلالت و گمراهی محافظت شوید و در سفر های نیز از آسیب ها به دور خواهید ماند.همانند یک لایه محافظتی برای انسان عمل خواهد کرد.
 12. عقیق سرخ باعث می شود پریشانی به شما نرسد و همچنین باعث می شود انسان عاقبت بخیری باشید.عاقبت مصرف کننده خود را بخیر می کند.

برای تشخیص عقیق سرخ اصل چه راه هایی وجود دارد؟

درواقع تشخیص عقیق سرخ اصل از تقلبی کار ساده ای نیست. در مرحله اول بسیار توصیه می شود که به یک کارشناس خبره مراجعه کنید تا دچار اشتباه نشوید.اما یک سری تست هایی وجود دارد که میتواند انجام بدهید.اما لازم است بگویم که این تست ها همیشه کارساز نیستند و ممکن است باز هم شمارا دچار مشکل کنند.امامیتواند کار شما را راه بیاندازند.

اولیش این است که سنگ های اصلی همیشه از سنگ های تقلبی سنگین تر می باشند.پس با انجام مقایسه وزن دو سنگ اصلی و تقلبی میتوانید به اصل بودن آن پی ببرید.

مورد بعدی این است که اگر دیدید فروشنده بسیار با سنگ با حساسیت بالا برخورد می کند ، ممنک است سنگ تقلبی باشد.اگر سنگ عقیق سرخ با خراش و یا ضربه کوچکی دچار آسیب بشود ، این یک هشدار هست و احتمال اصل نبودن سنگ وجود دارد.

نوع شفافیت سنگ میتواند تا حدود زیادی شما را کمک کند.ببینید ما درباره سنگ طبیعی بحث می کنیم.پس سنگ های عقیق سرخ طبیعی همگی به یک شکل نیستند و هرکدام میتواند تفاوت هایی با دیگری داشته باشد.پس به شفافیت سنگ ها دقت کنید.سنگ های عقیق طبیعی همیشه دچار یک بی نظمی هستند و یک دست نمی باشند.همچنین بعض ها دارای رگه هایی هستند که خب به دلیل طبیعی بودن در سنگ ایجاد می شوند.اما سنگ تقلبی و مصنوعی کاملا یک دست خواهد بود.درضمن به رنگ عقیق سرخ نیز دقت کنید.سنگ طبیعی رنگ بسیار روشن تری نسبت به تقلبی دارد.

این سنگ اغلب در تابستان خنک و در زمستان گرم خواهد بود ، در حالی که دمای نوع مصنوعی این سنگ با تغییر دمای محیط تغییر می‌نماید و در روزهای گرم، گرم خواهد شد و در روزهای سرد، سرد می‌شود، اما این روش نمیتواند زیاد روش درستی باشد و ممکن است دلیل مناسبی برای تشخیص نباشد.اما بهرحال این روش هم ممکن است به شما در انتخاب سنگ اصلی کمک کند.

لازم دونستم که این مساله رو بازهم تکرار کنم ، تشخیص سنگ عقیق سرخ طبیعی کار بسیار پیچیده ای هست و حتی بسیاری از متخصصان نیز بعضی اوقات در تشخیص سنگ اصل اشتباه می کنند.در کنار این روش هایی که به شما گفتم یک سری روش های عملی نیز وجود دارند که میتوانند بیشتر به شما کمک کنند.

 • سنگ عقیق اصلی با آتش نمی سوزد.یعنی آتش و حرارت به عقیق سرخ اصل هیچ آسیبی نمی زند.
 • به دلیل اینکه سختی عقیق بالاست.اشیاء نوک تیز نمیتوانند به سنگ عقیق قرمز اصل آسیب برسانند.
 • سنگ عقیق سختی باید روی شیشه خط بیاندازد.ولی شیشه نباید هیچ آسیبی به عقیق وارد کند.
 • انگشتر عقیق سرخ در مقابل نور اشکالی همچون حباب یا کندوی زنبور از خود نشان می دهد. البته این اشکال همیشگی نیستند.

روش شارژ عقیق سرخ:

سنگ عقیق قرمز طبیعی - جواهری رضوی

یکی از موارد بسیار مهم در نگهداری عقیق سرخ ، شارژ کردن سنگ می باشد.بسیار اتفاق میفتد که سنگ شفافیت خود را از دست می دهد.این برای سنگ های عقیق اتفاق میفتد.عقیق سرخ هم ممکن است بعد از استفاده های زیاد این اتفاق برایش بیفتد.اما راه حل چیست؟در این قسمت شما را با روش های شارژ سنگ عقیق قرمز آشنا می کنم تا عقیق قرمز شما مجدد شفافیت خود را بدست آورد.

بسیار سوال پرسیده می شود که درهنگام ظرف شستن و یا استحمام این سنگ آسیب میبیند؟سنگ عقیق سرخ در برابر مواد شویند مقاوم است و در هنگام استحمام هم میتوانید آن را به همراه داشته باشید.اما توصیه بر این است که عقیق را کمتر در معرض مواد شویند قرار بدهید.همچنین درست است که عقیق اصل در برابر ضربات نیز مقاوم است ، اما بهتر است کمتر در تماس با ضربه و آسیب قرار بگیرد.با این حال روش شارژ عقیق سرخ به شرح زیر می باشد.

عقیق قرمز را به مدت دو ساعت در آب زلال قرار بدهید.سپس عقیق سرخ را به مدت چند دقیقه زیر نور آفتاب قرار بدهید.این روش شفافیت عقیق سرخ را برمیگرداند.این روش بهترین روش برای نگهداری و شارژ مجدد عقیق قرمز خواهد بود.البته این روش را میتوانید برای تمامی سنگ های عقیق بکار ببرید و فقط مخصوص عقیق سرخ نمی باشد.تمامی سنگ های عقیق با این روش مجدد شفافیت خود را بدست خواهند آورد.

قمیت گذاری سنگ عقیق سرخ چگونه است؟

عقیق سرخ قیمت های مختلفی دارد.عوامل زیادی هستند که عقیق سرخ را ارزشمند می کنند.مهم ترین عاملی که برای قیمت گذاری عقیق قرمز بکار می رود ، رنگ آن است.رنگ عقیق بسیار در ارزشمند بودن آن تاثیر دارد.هرچقدر رنگ عقیق سرخ ، قرمز تر و شفاف تر باشد ، قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود.شفافیت هم مرحله بعدی می باشد.شفافیت نیز هرچقد بالاتر باشد قیمت آن بیشتر خواهد بود.

عامل بعدی در قیمت گذاری سنگ عقیق قرمز ، خراسانی بودن و یا یمانی بودن آن است.پیشتر هم گفته شد که سنگ های عقیق یمانی بسیار کیفیت بالاتری دارند و از رنگ و شفافیت بهتری برخوردار هستند.به همین دلیل عقیق های سرخ یمانی یا یمنی از عقیق خراسانی قیمت بیشتری خواهند داشد.این بدین معنی نمی باشد که عقیق قرمز خراسانی کیفیت خوبی ندارد.خیر.فقط کیفیت یمنی از خراسانی بیشتر می باشد.البته عقیق های خراسانی برای استفاده به عنوان نگین انگشتری بسیار به صرفه تر هستند.

ابعاد سنگ نیز در قیمت گذاری تاثیر زیادی دارد.بدین معنی که هرچه ابعاد سنگ بزرگتر باشد خب به طبع قیمت آن نیز بالاتر می رود.تمامی این عوامل برای قیمت گذاری عقیق سرخ بکار می روند.پس در هنگام خرید به این عوامل نیز دقت داشته باشید.البته یک عامل دیگری هم وجود دارد که قدمت سنگ است.البته زیاد تاثیر چندانی ندارد اما هرچه سنگ عقیق سرخ قدمت بیشتری داشته باشد یا به اصطلاح کهنه تر باشد قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود.

سخن پایانی:

در این مقاله به طور کامل در رابطه با عقیق سرخ یا عقیق قرمز صحبت شد.هرآنچه که درباره این سنگ ارزشمند باید بدانید را به شما گفتم.سنگ عقیق سرخ بسیار سنگ پرطرفداری ست و بسیاری از افراد از این سنگ استفاده می کنند.پرطرفدار ترین محصول هم انگشتر عقیق سرخ هست که مورد استفاده قرار میگیرد و بسیار میتواند جذابیت شما و استایل شما را دوچندان کند.البته که خواص عقیق سرخ نیز بسیار در پرطرفدار بودن این سنگ تاثیرات خیلی زیادی را دارد.اگر تمایل دارید تا انگشتر با نگین عقیق سرخ را تهیه کنید ، من به شما فروشگاه جواهری رضوی را پیشنهاد می کنم به دلایل زیر:

 1. در جواهری رضوی شما میتوانید با اطمینان کامل به خرید انگشتر های عقیق سرخ بپردازید.همه محصولات عقیق سرخ دارای ضمانت طلایی می باشند و کارت ضمانت خدمت شما عزیزان ارسال خواهد شد.
 2. این فروشگاه اینترنتی دارای نماد الکترونیکی اطمینان می باشد.این نماد از سمت وزارت تجارت صادر می شود.این بدنی معناست که فروشگاه جواهری رضوی مورد اطمینان وزارت تجارت خواهد بود.این نماد را میتواند در پایین سمت راست مشاهده کنید.روی آن کلیک کنید تا تمامی اطلاعات مارا ببینید.
 3. تمامی ارسال ها رایگان انجام می شود و به همراه قاکتور رسمی خدمت شما عزیزان تقدیم خواهد شد.
 4. برای تشکر و قدردانی از اعتماد شما عزیزان ما چهار هدیه در صفحه هر محصول قرار دادیم.شما میتوانید از بین این هدایای ارزشمند یکی را به دلخواه انتخاب کنید و ما به همراه سفارش شما ارسال می کنیم.نمونه این محصولات را میتوانید در انتهای این مقاله مشاهده کنید.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و پاسخ خیلی از سوالاتتان را درباره عقیق سرخ گرفته باشید.بسیار سعی شد تا یک مطلب مفید برای شما جمع آوری شود.پس با ارسال نظر های ارزشمندتون ما را در بهتر شدن یاری کنید.

شما لایق بهترین ها هستید.❤️

این مقاله در تاریخ 7 تیر ماه 1403 و معادل 27 ژوئن 2024 تنظیم شده است.

محصولات انگشتر عقیق سرخ در جواهری رضوی

ست انگشتر نقره مردانه و زنانه عقیق سرخ طرح نیزه علی(ع) و فاطمه(س)

قیمت اصلی 1,950,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,760,000 تومان است.
✔ ست انگشتر نقره 925 عیار بین المللی✔ نگین عقیق مشکی کاملا طبیعی✔ حکاکی ذکر مقدس یا رفیق من لا رفیق له✔ 60 روز ضمانت اصالت کالا(تا 60 روز امکان مرجوع کالا رادارید)✔ ارسال رایگان✔ شمار تماس جهت مشاوره و پشتیبانی : 09154122570✔ هدیه تو از کادر زیر انتخاب کنقیمت ها بروز شده می باشد.

انگشتر نقره مردانه عقیق سرخ سایز کوچک علی

قیمت اصلی 1,365,000 تومان بود.قیمت فعلی 990,000 تومان است.
✔ انگشتر نقره 925 عیار بین المللی✔ نگین عقیق سرخ کاملا طبیعی✔ حکاکی نام مقدس علی (ع) به صورت عمیق روی نگین✔ 60 روز ضمانت اصالت کالا(تا 60 روز امکان مرجوع کالا رادارید)✔ ارسال رایگان✔ شمار تماس جهت مشاوره و پشتیبانی : 09154122570✔ هدیه تو از کادر زیر انتخاب کنقیمت ها بروز شده می باشد.

انگشتر نقره مردانه عقیق سرخ طرح نیزه السلام علیک یاابا عبدالله

985,000 تومان
✔ انگشتر نقره 925 عیار بین المللی✔ نگین عقیق سرخ کاملا طبیعی✔ حکاکی نام مقدس یاابا عبد الله✔ 60 روز ضمانت اصالت کالا(تا 60 روز امکان مرجوع کالا رادارید)✔ ارسال رایگان✔ شمار تماس جهت مشاوره و پشتیبانی : 09154122570✔ هدیه تو از کادر زیر انتخاب کنقیمت ها بروز شده می باشد.

انگشتر نقره زنانه عقیق سرخ طرح نیزه فاطمه(س)

885,000 تومان
✔ انگشتر نقره 925 عیار بین المللی✔ نگین عقیق سرخ کاملا طبیعی✔ حکاکی نام مقدس فاطمه(س)✔ 60 روز ضمانت اصالت کالا(تا 60 روز امکان مرجوع کالا رادارید)✔ ارسال رایگان✔ شمار تماس جهت مشاوره و پشتیبانی : 09154122570✔ هدیه تو از کادر زیر انتخاب کنقیمت ها بروز شده می باشد.

حلقه مردانه و زنانه عقیق سرخ طبیعی

250,000 تومان
✔ سنگ عقیق سرخ کاملا طبیعی✔ 60 روز ضمانت اصالت کالا(تا 60 روز امکان مرجوع کالا رادارید)✔ ارسال رایگان✔ شمار تماس جهت مشاوره و پشتیبانی : 09154122570✔ هدیه تو از کادر زیر انتخاب کنقیمت ها بروز شده می باشد.

انگشتر نقره مردانه عقیق سرخ طرح امید

750,000 تومان
✔ انگشتر نقره 925 عیار بین المللی✔ نگین عقیق سرخ کاملا طبیعی✔ 60 روز ضمانت اصالت کالا(تا 60 روز امکان مرجوع کالا رادارید)✔ ارسال رایگان✔ شمار تماس جهت مشاوره و پشتیبانی : 09154122570✔ هدیه تو از کادر زیر انتخاب کنقیمت ها بروز شده می باشد.

انگشتر نقره مردانه عقیق سرخ طرح سپید

910,000 تومان
✔ انگشتر نقره 925 عیار بین المللی✔ نگین عقیق سرخ کاملا طبیعی✔ 60 روز ضمانت اصالت کالا(تا 60 روز امکان مرجوع کالا رادارید)✔ حکاکی ذکر مفدس✔ ارسال رایگان✔ شمار تماس جهت مشاوره و پشتیبانی : 09154122570✔ هدیه تو از کادر زیر انتخاب کنقیمت ها بروز شده می باشد.

انگشتر نقره مردانه عقیق سرخ طرح نیزه یاعلی

قیمت اصلی 1,150,000 تومان بود.قیمت فعلی 945,000 تومان است.
✔ انگشتر نقره 925 عیار بین المللی✔ نگین عقیق سرخ کاملا طبیعی✔ 60 روز ضمانت اصالت کالا(تا 60 روز امکان مرجوع کالا رادارید)✔ حکاکی نام مقدس السلام یاعلی✔ ارسال رایگان✔ شمار تماس جهت مشاوره و پشتیبانی : 09154122570✔ هدیه تو از کادر زیر انتخاب کنقیمت ها بروز شده می باشد.

انگشتر نقره مردانه عقیق سرخ طرح نیزه یارضا

قیمت اصلی 1,100,000 تومان بود.قیمت فعلی 950,000 تومان است.
✔ انگشتر نقره 925 عیار بین المللی✔ نگین عقیق سرخ کاملا طبیعی✔ 60 روز ضمانت اصالت کالا(تا 60 روز امکان مرجوع کالا رادارید)✔ حکاکی ذکر مقدس السلام علیک یا علی بن موسی الرضا✔ ارسال رایگان✔ شمار تماس جهت مشاوره و پشتیبانی : 09154122570✔ هدیه تو از کادر زیر انتخاب کنقیمت ها بروز شده می باشد.

انگشتر نقره مردانه عقیق سرخ طرح رهبری

قیمت اصلی 1,065,000 تومان بود.قیمت فعلی 930,000 تومان است.
✔ انگشتر نقره 925 عیار بین المللی✔ نگین عقیق سرخ کاملا طبیعی✔ 60 روز ضمانت اصالت کالا(تا 60 روز امکان مرجوع کالا رادارید)✔ ارسال رایگان✔ شمار تماس جهت مشاوره و پشتیبانی : 09154122570✔ هدیه تو از کادر زیر انتخاب کنقیمت ها بروز شده می باشد.

انگشتر نقره مردانه عقیق سرخ رهبری و من یتق الله

قیمت اصلی 1,350,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,150,000 تومان است.
✔ انگشتر نقره 925 عیار بین المللی✔ نگین عقیق سرخ کاملا طبیعی✔ حکاکی ذکر و من یتق الله به صورت عمیق روی نگین✔ 60 روز ضمانت اصالت کالا(تا 60 روز امکان مرجوع کالا رادارید)✔ ارسال رایگان✔ شمار تماس جهت مشاوره و پشتیبانی : 09154122570✔ هدیه تو از کادر زیر انتخاب کنقیمت ها بروز شده می باشد.

انگشتر نقره مردانه عقیق سرخ علی

قیمت اصلی 1,265,000 تومان بود.قیمت فعلی 940,000 تومان است.
✔ انگشتر نقره 925 عیار بین المللی✔ نگین عقیق سرخ کاملا طبیعی✔ حکاکی نام مقدس علی (ع) به صورت عمیق روی نگین✔ 60 روز ضمانت اصالت کالا(تا 60 روز امکان مرجوع کالا رادارید)✔ ارسال رایگان✔ شمار تماس جهت مشاوره و پشتیبانی : 09154122570✔ هدیه تو از کادر زیر انتخاب کنقیمت ها بروز شده می باشد.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *